top of page

כתיבה יומנית 

כתיבתו היומנאית של ורדן לה-זוז ממוינת כ"סדרות".

כל סדרה מתרחשת בפרק זמן מוגדר ומתמקדת בפעילות מסוימת שנחווית, נחקרת ומתועדת.  

הפעילות המשותפת לכל הסדרות היומנאיות היא קריאה. סידור המציאות בתבניות מאחד את הקשר בין חיי השגרה של ורדן לה-זוז בשכונתו וביתו, הרגלי התנהגותו ופענוח שורשיהם בגופנפש.

נושאה העיקרי של הסדרה, צבוע באופן אישי ומודגש בקול ותמונה, משחרר את הקריאה מחובת הרצף הכרונולוגי. קליטת המלל מתרחשת בו-זמנית תוך כדי גלישה בהינד עפעף/ אצבע בין רשומות הסדרה.

היומן,  שיצא בעידן הרשת מהמגירה למרחב הציבורי כבר לא מהווה מקלט ליחיד, שיח עם אחר מדומה ולא שיפוטי. המוסיקה והאיורים המצורפים למלל של הסדרות הם חיזוק נקודת מבט שאיבדה ממרכזיותה, שכבות תומכות לגרסת הכותב לחייו.

שיתוף הפעולה בין ורדן לה-זוז  עם יוצרי ויוצרות הקול ודימוי המצורפים למלל מאפשר בדיקה כנה של החשיפה, אותה הצצה של האחר על תהליך ותוכן הכתיבה.

 

 

MIGHTY CLIFF

יומני היקר, גם לי יש שערות לבנות. פגיעותינו מרחפת מעלינו.  אפשר לשמוע אותה בהתכנסויות האנשים בשדרות הריקות, לראות אותה בתמונות החללים מחייכים את שאננות צעירותם על גבי עיתון מתגלגל בחוף ים הנטוש. אני חש את המלחמה נחרטת בזיכרוני;  מלל, תמונות נגללות מעלה מטה, מתמוססות ימין-שמאל מסך. ככול שהמלחמה נמשכת מסנן עבורי הכלי החדש לבדיקת מילים את טענות האמת/שקר, משאיר אותי עם בהירות מעשית כה לא אופיינית ומותיר מקום לדמיון לתעתע עם המילים שאיבדו אחיזה במשמעות. כך מצאתי את עצמי עף עם עמירה הס במושב האחורי של המזל”ט, תחתינו הים של עזה, גובה גלים מטר-מטר וחצי, מצוין לגולשים מתחילים, חיכינו כמו ה”פרפר” ששה גלים ובשביעי קפצנו. 

[מתוך יולי 23 ; ד ; יום 16]

 • Tumblr App Icon

 לקריאה:

האור מאפיר והאוויר מתאבך. מתחתי גועש הים. אני מתעורר. מיד לאחר שהגיעו תוצאות הבדיקה נקראתי בבהילות לרופאה. בחדרה נאמר לי ״שעל פי כל הנתונים...אבל אין מה לדאוג הסטטיסטיקה מראה ש...״. לא דאגתי. כבר הכרתי את הדיאלוג. מי לא מכיר את הדיאלוג? אני אמור להנהן בהבנה, לא? ככה מתנהגים שחקנים בסצנה אצל הרופא כשמודיעים לפציינט ש..

קצב חלוקת התאים לא השתנה לאחר השיחה. לא פחת או גבר. לא כך מחשבותיי והתמונות בחלומותיי. יחסי משכן, הופעתן והתחלפותן בראשי הוכפל ושולש. מאותה פגישה, נדמה היה שלראשונה, אני ותאי הלא מרוסנים פועלים יחד.

[מתוך ההקדמה. זמן האירוע – נובמבר 2011)

 

 • Tumblr App Icon
 • Blogger App Icon

 לקריאה:

סרטן

המאושר אחרי מלחמה

כשנכנסתי למחלקה גססה אישה בחדר הסמוך. צעיר הנוכחים דיבר בטלפון עם דוד מאמריקה ואמר לו ביפחות מילים לטוס לארץ בדחיפות. אט אט הגיעו עוד בני משפחה להיפרד מאם המשפחה. אבא הוחזר לחדרו לאחר השתלת המפעם וניסה בכל כולו להיראות ערני. לא היה צורך. הבכי בחדר הסמוך גבר. הזהרתי אותו שלהרדים אנשים היא מומחיות שלי, שלא ינסה להתעקש והרדמתי אותו בשני משפטים מחוויותיי האחרונות. כדי לא לטבוע בגלי היגון שפשטו השתקעתי בסידורי החולין, 

[מתוך ----]

 • Tumblr App Icon
 • Pinterest App Icon

 לקריאה:

הצלבת ידע, אימות עדויות, השוואת עובדות של חיים מול אותיות הוכיחו לי בעתות ספק, ואלו לא פסקו לקרות, שיש להתעלם מהיומיום ולהמריא על הכתוב. פצעי בגרות, שיעור, זין עומד, משיכה ורתיעה ממגע, שיתוק והתחמקות בלתי פוסקת ממטלות זבל בבית הספר ובבית נדונו בעיתוני הנוער. הסכנתי עם המסר העיקרי שהיה "תמשיך לקרוא, יהיה בסדר".  בחצי הראשון של גיל ההתבגרות התעמקתי בסוגת רומן היסטורי של וולטר סקוט והנריך סנקה ובסוגת רומן הפורקן של הרולד רובינס ופטריק קים... 

[מתוך פרק 5 גיל 9-12] 

 • Tumblr App Icon
 • Blogger App Icon

 לקריאה:

 בחגים

הכביש סיפר שאין מה למהר וייעץ להתחיל לחשוב על אוכל. יש בירה באוטו , אבל בכל אופן. החלטנו שזאת הזדמנות ראויה שאטעם את הגזלן משודרג בכניסה הצפונית לירושלים ואאשר את כניסתו לטופ פייב של הגזלנים גונזו סטייל. “אם הוא פתוח?” אני מסייג “אולי הוא בחופשה עם הילדים?” “איפה..זה..משוגע.. בטח גרוש”. אני בטוח שיש לו לפחות ארבעה ילדים. בינינו, אנחנו לא מסכימים על כלום אז למה שנתאחד על ההווה של הגזלן וחוץ מזה אולי הוא גרוש עם ילדים. אנחנו עוברים דרך מודיעין. עיר שנבנתה מול עינינו. אנחנו היינו לפני הבטון. המילה היתה של חנוכה באנו חושך לגרש ואז קובי, 15, הבן של רופא השיניים כוכב “מכבי צעיר” נהרג, זה משנה איך? פה והפך למודעה תלויה סביב עמוד. אני זוכר שהבטתי על המודעה וחשבתי, מה יש לו לעשות במודיעין?

[שמחת תורה 15.10.14]

 

 לקריאה:

 • Tumblr App Icon
 • Tumblr App Icon
 • Blogger App Icon
 • Pinterest App Icon

נשים

בחור כארז

הוכתרתי היום בתואר זיין שכל. תואר שאני מקבל באהבה והתרגשות -  נותר לי ללמוד לנסח את זיוני השכל, לקצרם, לעבדם ןלהכניסם למסגרת. כשהוכתרתי חוויתי רגע מופלא של מוכרות קולית [ "כבר נשמע" המקבילה הצלילית לדז'ה וו ] המאורע התרחש הבוקר ב(כבר לא) מקום עבודתי החדש ; נדרשתי לכתוב בעט ולא להשתמש במחשב ובמסמך נוטפאד, פורמט הטיוטות החביב עלי . כשסירבתי לכתוב בעט והגנתי על זכות ההקלדה, ננזפתי על התעקשותי והזמן היקר שאני מבזבז בויכוח חסר ערך

 [מתוך הרשומה "ימין; בלוג הפקת יומני שי-פרעה; גינת הפרפרים" 30 ביוני 2013]

 

 • Blogger App Icon

 לקריאה:

שומע רדיו

הזמן למעגל, בואו בואו. ספר על מה שהיה, מה שלא היה, מה שיכול להיות, מה שלא יכול להיות, מה שאין דבר כזה לא יכול להיות ועל אין דבר כזה שיכול להיות רק עכשיו.. אסתרית מספרת לנו על בטהובן שכבר התחיל להתחרש וכבר הפסיק לכתוב. ואז ביקש ממנו דיאבלי, מלחין פופ של זמנו לכתוב עבור יצירה שלו  ואריאציה אחת (אקדח מערכה ראשונה) ולצרפה לספר היצירה שהוא עורך ומוציא לאור. ובטהובן סירב. ברור. אבל ואלס, מה לא תרקוד?

 [מתוך "בן אדם הכי יציב" 14 לאוקטובר 2013]

 

 • Blogger App Icon

 לקריאה:

MEAT CARVER

הצלחת ! עוד פעם מאוהבים בך ואין אפשרות לגעת בך. אבל כבר התקשרו לברר מתי אתה יוצא לפנסיה, אולי יש לך עניין במלגת לימודים, מה מצב הלב שלך, רמת הכולסטרול. אתה גורם חרדה מהלך;  מאז שהתחלת לדבר על המרתון בניו יורק איתם, כול מכוני הכושר בקריות פתחו קבוצות הכנה.  אני אומר לנועה תראי את הבן זונה הזה. איך איך.כול מי שגר שם, כל מי שיש לו עסק שם, יודעים שהתפללת שהחיזבאללה יביאו איזה שיגור מוצלח לשם. ועדין-הם מחייכים אליך. ניסית את הוויסקי הציוני? קח. 

[מתוך – בריאות ומדע פרק 2 – שיחה 5.11.2009]

 

 • RSS App Icon

 לקריאה:

ב.סדר

עדיין בסידורים, פירוט בקרוב-----

 • Tumblr App Icon
 • Blogger App Icon

 לקריאה:

מקרר חג

במעבר רך מסתיים סיבוב הניצחון ומתחילה הסדרה הבאה. כמו שעון, פעמיים בשנה יוצאת לאור ולתוכי סדרת החגים, כלי מיסוך משוכלל שבעזרתו אעבור מותגי ואני את התקופה המופרכת. לאחר שגיליתי את העונג בחוסר הפנמה בריאה, בהתזת זעם חם מתנכל למושא אבוד, נפתחה הדרך לכפייתיות. יחי האגרסיביות הטמונה בדו-דו-דו-דו דו- ערכיות האהבה.

 • Tumblr App Icon

 לקריאה:

סופשנחת

שישי מוקדש להשתדלות באנושיות פוריה. צמוד להרגלי קצה השבוע, אין צורך להתטלטל בנבכי האישי אלא לקלוט את גל הקולקטיב, לזוז קצת הצידה, לתפוס אותו בזנב, להימשך או לקפוץ עליו ולדאות מעליו הכי גבוה את הימים והכי נמוך את הלילות

 • Tumblr App Icon

 לקריאה:

מסע נצחון המקרר

בשעה האחרונה בבית נפחתי תחושת קודש בסידורים האחרונים על ידי הסדרת טקסיותם, מנייתם וכימותם. מגלם סוכן נוסע, גובה מס יומולדת, חיבבתי מאחלי יומולדת, השקיתי את גינת הניסוי, מציף את עץ השסק הצעיר, חזרתי לחבב בפעם האחרונה לפני מחר והוצאתי את כרטיס הרשת האלחוטי מהפי.סי. המסמן הגדול של התנתקות. לאחר הירידה מכביש 4 ל–41, היציאה מהעיר לכפר מקבלת ממשות ואני מסמס לעוטסב שאני בדרך. הוא שואל מתי אגיע וכשליתר בטחון כתבתי בחצות הוא הודיע שאמצא את השער נעול. פחחחח…מה אכפת לי בלאו הכי התכוונתי לישון תחת כיפת השמיים. הוא שולח אגודל מונף.

 • Tumblr App Icon
 • Pinterest Social Icon

 לקריאה:

מקרר פורח

זהו, הגיע יומבלום 2015 המיוחל, 101 שנים לפגישתם של סטיבן דדלוס וליאופולד בלום, ההפקה מגיעה לשיאה. בשעה שמונה בבוקר, זמן ישראל, כאקט תחליף סמלי לשיחת טלפון  למפקד אגף התנועה של משטרת ישראל שמתריעה על פלישת חג אירי עמוס שיכורים לאגן הים התיכון:

בלומשטרה יקרה

בלומקרייניות ובלומקריינים

בלומאזינים ובלומאזינות

 

הריני להזהיר רשמית על פתיחת יומבלום 2015, 101 שנים לפגישת ליאופולד בלום וסטיבן דדלוס.

 

אתיומבלומתעטוףהצלחה/ביומבלומלואצחוקוחדווה/אתיומבלומתלווהשמחה/עליומבלומתרחפאהבה

‫#‏יומבלומאלתגידולאידעתי‬, ‫#‏יומבלומאלתגידולאהבנתי‬ , ‫#‏יומבלומאירועפורחמעלממשלמופרך‬

 • Tumblr App Icon
 • Blogger App Icon
 • Pinterest Social Icon

 לקריאה:

יומני השלג

הzone בסקי, התחושה חסרת זמן וגבול , מתאפיין בדריכות בשרירים שעובדים ועיבוד נתונים הכרחיים רק להישרדות. הניאורונים שדולקים הם כחרדון בשמש או עכבר מפדל בסחרחרתו. כל יתר השרירים בהרפיה. בzone שלאחר הסקי, כשמשקל מרגלי הוסר ואפשר לנוח בתנוחות ישיבה ושכיבה אני אסיר תודה, מספר, לא freeman. בזון אתה לא רוצה להיות דבר מלבד עצמך ערך בהר, הגדרה מדויקת של משקלים בזויות תנוחה, מלא אהבה לכולם, לאיום הגרעיני, למלון עם הג׳קוזי שחומו לא עולה על 34 מעלות כדי שלא ישרצו בו והפאקן הוטספוט העלוב שמכריח לכתוב שוב ושוב שתי סיסמאות, להזכירך מאין באת ולאן תלך

[מתוך "מקרר על הקרח" פרק א' פאסו טונלה 2015]

 • Tumblr App Icon
 • Blogger App Icon

 לקריאה:

 מקרר בוחר

מערכה: כתיבה יומנאית

מחלקה: ממלכתי

סדרה: דו-רשימה שבועית 

משפחה: פוליטיקה

נושא ראשי: בחירות

נושא שני: הפקת מסיבת ניצחון בני-אור

תקופה : דצמבר 2014 - מרץ 2015

איבר: אצבעות

 • Pinterest App Icon
 • Tumblr App Icon
 • Blogger App Icon

 לקריאה:

 מקרררץ

ממלכה: ורדן  

מערכה: כתיבה יומנאית  

מחלקה: שנה חדשה 

סדרה: דו-רשימה שבועית 

משפחה: ספורט 

סוג: שגרה 

נושא ראשי:  ריצה 

תקופה : אוקטובר 2014-ינואר 2015 

איבר: רגליים

 • SoundCloud App Icon
 • Pinterest App Icon
 • Tumblr App Icon
 • Blogger App Icon

 לקריאה:

bottom of page